Online Educa i Berlin är världens största konferens om digitalt lärande. I år pågick konferensen 30 november – 2 december. TicTac Interactive var på plats för att visa upp senaste tjänsterna inom e-learning och för att träffa leverantörer och återförsäljare.
Syftet med Online Educa i Berlin är att utbildningsbranschen, näringslivet och det offentliga träffas för att utbyta erfarenheter och diskutera framtidens utbildningsbehov. Årets tema var ”Owning learning”. Vilket innebär att vi kommer att äga våra utbildningar och själva fatta beslut om när, var och hur vi utbildar oss. Under konferensen deltog över 2300 personer från ett hundratal länder och TicTac var en av sjuttio utställare.
– Viljan att utbilda och kompetenssäkra effektivt och kvalitativt via digitala kanaler var en gemensam nämnare för många av deltagarna under konferensen. Vi träffade ett flertal bolag för partnerskap och kommer framöver att etablera närvaro på fler marknader, säger Carolina Palmqvist, VD TicTac Interactive.
För mer information om Online Educa se www.online-educa.com
För mer information om TicTac Interactives närvaro under Online Educa kontakta: